2024. 04. 27., Szombat
Zita névnapja

Daniel-kastély - uraink urizálásáért megfizetnek az esztergomiak is

Daniel-kastély - uraink urizálásáért megfizetnek az esztergomiak is
2014-12-16
Az abszurditás határát súroló romániai szerzeményt - a feltörekvő arisztokráciánk - potom 300 ezer euróért vásárolta meg Daniel Polixena bárónőtől... a kastélyfelújítás újabb százmilliókat, ha nem milliárdokat emészthet fel.
 
Cikk: Emma Paradigma

Úri allűrök - úri kastélyok
 
Motto: „Mindannyian esztergomiak vagyunk"
 
Mert van ám Esztergomnak a várostól egy jó 700 kilométer távolságra, Erdélyben egy felújítandó műemlék-kastélya is, a Vargyason található Daniel-kastély, ami - hogy ne mondjam - kissé kiesik a helyiek látószögéből.

Az abszurditás határát súroló szerzeményt a feltörekvő arisztokráciánk potom 300 ezer euróért vásárolta meg Daniel Polixena bárónőtől, az esztergomi önkormányzat részére, 2005-ben (Meggyes Tamás polgármester idején), hogy bázisul szolgáljon az esztergomi diákok erdélyi utazásaihoz. Természetesen, nem vált a vargyasi kastély az esztergomiak zarándokhelyévé: az elmúlt kilenc évben egyetlen diákcsapat sem nyaralt a festői környezetben.

Még a jelenlegi polgármesterasszony, Romanek Etelka - aki nagy zarándokló hírében áll - is teljesen más zarándokhelyeket céloz meg, Compostellától kezdve, Indiáig bezárólag.

A városi tulajdonú Strigonium Zrt. vezérigazgatója, Hendrik Krisztina pedig úgy vállalta el a cég vezetését, ha fizetik neki a tengerentúli utazásait business classon – vagyis elsőosztályon. Akárhogy nézem, az erdélyi Vargyas nem a tengeren túl fekszik - hacsak nem a „tengerin túl”, azaz a végtelen alföldi kukoricaföldeket nem tekintjük annak.

Ergo ez a rettenetesen távoli ingatlan, a háromszéki, vargyasi Daniel-kastély maximum akkor hozna hasznot a városnak, ha transilvania-i kísértetkastélyt és panoptikumot rendeznének be benne Madame Tussod módra, viasz Drakulával és a tengerentúlról szerveznének oda látogatókat.

Így azonban az esztergomi lakosoknak az égadta világon semmi hasznuk sincs ebből az elhibázott, szokás szerint megtérülési számítások nélküli beruházásból. A műemlék besorolás pedig csak újabb kényszereket szülhet a fenntartás vonatkozásában.

Az esztergomi költségvetésből - ahol a városközpont romokban hever, patinás szállodájának patópáli a teteje, vagyis szúnyoghálónak talán megfelelne - évente 10 millió forintot nyelt el az erdélyi épület és környékének fenntartása és a soha meg nem térülő fejlesztés; a kastélyfelújítás újabb százmilliókat, ha nem milliárdokat emészthet fel még a továbbiakban.

Tétényi Éva ugyan regnálása idején egyetlen fillér támogatást sem írt alá a vargyasi Daniel-kastély részére, mert fontosabb volt számára Esztergom város működőképességének fenntartása, mint egy külföldi ingatlan állagmegóvása, de most a fideszes városvezetés újra az úri allűrökkel és nemzetpolitikai porhintéssel operálhat.

A fideszes álláspont szerint a vargyasi Daniel-kastély nem eladó, és az esztergomi lakosság nyakába varrták ezt a semmire sem jó projektet.

Ráadásul ahelyett, hogy minél hamarabb a piacra vinnék a vargyasi kastélyt és az árát a városlakókra költenék, ehelyett az Esztergomi Önkormányzat újabb ügyvezető foglakoztatásával működteti tovább ezt az elvetélt, Romániában bejegyzett önkormányzati céget és görgeti maga előtt ezt a csődtömeget is.

A költségeket pedig, ha másként nem megy, a zsebünkben turkálva fogja előteremteni, ugyanis az új önkormányzati adók nyilván a lakosságra kirótt adóterheket növelik majd.
 
 

Titkolt tények: Trianon

Történelmi tény, hogy az I. világháború kitöréséért a Magyar Királyságot felelősség nem terhelte. Ugyanakkor az 1920. évi Békeszerződés delegációi a világháború kitöréséért ...

Csillag Ösvény Jósda