2024. 03. 29., Péntek
Auguszta névnapja

Mit nekünk a Wall Street farkasa, ha több mint kétszer annyit lopott el a Quaestor és a Buda-Cash

Mit nekünk a Wall Street farkasa, ha több mint kétszer annyit lopott el a Quaestor és a Buda-Cash
2015-03-20
200 millió dollár értékben követett el csalást és pénzmosást a hírhedt Jordan Belfort, akinek sztárbórkeri tevékenysége a tavaly bemutatott A Wall Street Farkasa című filmet ihlette. Jellemzően a magyar teljesítményekből ritkán készül hollywood-i szuperprodukció, bár a Buda-Cash és a Quaestor farkasai, ennél az összegnél nagyságrenddel többet loptak.
 
A Wall Street-i farkas tehát, a két magyar "pénzügyi tanácsadó" céghez képest egy háromlábú pincsikutya. 
 
 

Domján Tibor, Budapest
 
 
A valóban elképesztő helyzetre a Bankmonitor.hu figyelt fel, melyet a következőképpen elemzett:
 
Stratton Oakmont nevet viselő brókercégben az ügyfelek átvágásának elsődleges módszere abban merült ki, hogy a cég maga felvásárolt értéktelen részvényeket egy cégben, majd pozitív híreket generálva felhajtották a tőzsdei árat, eladták a részvényeket saját ügyfeleiknek. Összességében Belfort és cége 200 millió USD-t értékben követtek el csalást és pénzmosást.
 
 
Az eddig megismert információk alapján mind a Buda-Cash, mind a Quaestor arcpirítóan jobbak voltak az amerikai kollégánál.

A Buda-Cash esetében 100 milliárd Ft elcsalt pénzről tudunk, ami jelenlegi árfolyamon 345 millió USD-t jelent.
 
A Quaestor 150 milliárd Ft értékben bocsátott ki fiktív kötvényeket amellett, hogy szabályos kötvénykibocsátásból begyűjtött tízmilliárdokat sem tudja visszafizetni. A kisebb számból, 150 milliárd Ft-ból kiindulva: a Quaestor 517 millió USD értékben okozott kárt. Ehhez elvileg 50-60 milliárd Ft még hozzájöhet, ha a szabályos kötvénykibocsátásból származó pénz felhasználása is csalásnak minősül.
 
A Belfort és cége ellen indított vizsgálat 1987-ben kezdődött és 1995-ben zárult a brókercég végleges bezárásával. A bíróság 22 hónapos börtönre ítélte Belfortot. A kifejezetten kedvező ítéletet elsősorban annak köszönhette, hogy együttműködő volt és a bűntársakat feladta. A 200 millió USD ügyfélkárból 110 millió USD megfizetését rendelte el a bíróság, melyből 11,6 millió USD került eddig tényleges megtérítésre (elsősorban ingatlanok értékesítéséből).
 
Belfort börtön utáni elsődleges tevékenysége motivációs beszédek tartására fókuszál szerte a világban. Önmagában röhejesnek tartjuk, hogy valaki egy csalótól merítsen erőt saját mindennapjaiban történő helytálláshoz, de úgy tűnik, hogy az emberi korlátoltság nem ismer határokat.

Belfort 2014-ben egy ilyen motivációs előadáson a következőt találta mondani: „Kapzsivá váltam és a kapzsiság nem jó… Az ambíció és a szenvedély a jó. A szenvedély prosperál. A célom, hogy többet adjak, mint amennyit kapok, ez a sikeresség fenntartható formája… A bróker business 95%-a jogszerű volt…” És ennek meghallgatásáért emberek fizettek.
 
A Business Week szerint Jordan Belfort 1,2 millió USD-t keresett a Wall Street Farkasa könyvvel és filmmel. Képes volt azt nyilatkozni, hogy „minden, a könyvből és filmből származó profitot a cégemnél megkárosult ügyfelek kifizetésére fordítok…” Ezek után 21 ezer USD-t, azaz a bevétel kevesebb, mint 2%-át meg is kapták a károsultak…

Titkolt tények: Trianon

Történelmi tény, hogy az I. világháború kitöréséért a Magyar Királyságot felelősség nem terhelte. Ugyanakkor az 1920. évi Békeszerződés delegációi a világháború kitöréséért ...

Csillag Ösvény Jósda